Eκπαιδευτικό υλικό από την επιμόρφωση Δ/ντών-ντριών και Προϊσταμένων της 5ης Ενότητας Π.Ε. Τρικάλων στις 09-09-2019 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 10ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων και στις 10-09-2019 στο Αμφιθέατρο του 4ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας.

Η επιμόρφωση είχε θέμα: «Προγραμματισμός Εκπαιδευτικού Έργου σχ. έτους 2019-20 – 5η Ενότητα ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας» και αφορούσε στο συλλογικό προγραμματισμό και την ανατροφοδοτική αποτίμηση του εκπαιδευτικού έργου των σχολικών μονάδων σχ. έτους 2019-20, μέσω της SWOT Analysis. Ειδικότερα, προσεγγίστηκε ο συλλογικός προγραμματισμός και η ανατροφοδοτική αποτίμηση του εκπαιδευτικού έργου ως μία συνεχής, δυναμική, συμμετοχική διαδικασία εντοπισμού, ανάλυσης και αντιμετώπισης των προβλημάτων και των αναγκών του σχολείου, που στηρίζεται σε εσωτερικά κίνητρα βελτίωσης της εκπαιδευτικής λειτουργίας του. Η επιμόρφωση ολοκληρώθηκε με το Σχεδιασμό και τη Σύνταξη ενός Προγραμματισμού Εκπαιδευτικού Έργου (ομαδική εργασία) και με εκτενή συζήτηση για τις σημαντικές παραμέτρους κατά την Εφαρμογή - Υλοποίησή του.

Συνημμένο το υλικό της Επιμόρφωσης