Isl 3

Isl 7

Isl 8

Ρέικιαβικ Ισλανδίας
Από τις 17-7-22 έως 23-7-22 η εκπαιδευτικός Πέτκου Στυλιανή του Νηπιαγωγείου Ανάβρας Αγιάς Λάρισας και η Σ.Ε.Ε Παπαδημητρίου Άρτεμις παρακολούθησαν σεμινάριο στο Ρέικιαβικ της Ισλανδίας με θέμα «Smart Teachers Play More» στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus KΑ1. Οι συμμετέχοντες γνώρισαν τη φιλοσοφία και τις τεχνικές διδασκαλίας του προγράμματος «Smart Teachers Play More». Πήραν μέρος σε δραστηριότητες που εφαρμόζονται μέσα και έξω από την τάξη και βίωσαν το πως ακαδημαϊκές, προσωπικές και κοινωνικές δεξιότητες μπορούν να αναπτυχθούν μέσα από το παιχνίδι την κίνηση και τις αισθήσεις. Επίσης, συμμετείχαν σε διαδραστικές κινητικές δραστηριότητες που καλλιεργούν τη συνεργασία, τη δημιουργική-κριτική σκέψη και την προσοχή. Επισκέφτηκαν το Σχολείο Εργασίας όπου στους μεγαλύτερους μαθητές ανατίθεται διάφορες εργασίες κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού και ενημερώθηκαν για το Ισλανδικό σχολικό σύστημα. Επιπλέον, όλοι οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν δραστηριότητες και πρακτικές που υλοποιούν στο σχολείο/χώρα τους και να μάθουν ο ένας από τον άλλον. Επιπρόσθετα, συμμετείχαν με παραδοσιακά ελληνικά γλυκά στη βραδιά παρουσίασης παραδοσιακών φαγητών-γλυκών από τις 15 χώρες που πήραν μέρος στο πρόγραμμα. Παράλληλα με το εξαιρετικό, εκπαιδευτικό ενδιαφέρον που είχε το σεμινάριο, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Blue Lagoon, την πιο γνωστή γαλάζια λίμνη του κόσμου, θερμοπίδακες γνωστοί με το όνομα Geyser, το λευκό καταρράκτη (Gullfoss) και τον καταρράκτη Seljalandfoss, τη μαύρη παραλία Reynisfjara, η οποία συγκαταλέγεται μεταξύ των δέκα μη τροπικών ομορφότερων παραλιών του κόσμου και τον κρατήρα Kerið. Οι συμμετέχοντες επέστρεψαν κουβαλώντας στις αποσκευές τους γνώσεις, εμπειρίες και αναμνήσεις από την πιο ιδιαίτερη χώρα του κόσμου με μοναδικής ομορφιάς φυσικά τοπία.