01

Στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων και της στήριξης του εκπαιδευτικού έργου των Νηπιαγωγών του ν. Λάρισας, Τρικάλων και της περιοχής Αλμυρού Μαγνησίας πραγματοποιήθηκε στις 14-12-20 από το ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας δια της  Σ.Ε.Ε Παπαδημητρίου Αρτέμιδος εξ αποστάσεως σεμινάριο με  θέμα «Η προσέγγιση STEAM στην Προσχολική Αγωγή». Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν ο Λούβρης Άρης, Εκπρόσωπος WRO Hellas https://wrohellas.gr/, Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης, «STEAM κι εκπαιδευτική  ρομποτική στο Νηπιαγωγείο», η Δρ. Παπαδημητρίου Άρτεμις, Σ.Ε.Ε «STEM ή STEAM στο Νηπιαγωγείο», η Μαγκιώση Άννα, Προϊσταμένη στο  Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων, «ICT, STEAM and Robotics in preschool education:A more attractive way for learning!», η Τσουκαλά Κικιλία, Εκπαιδευτικός, ΠΕ60 Med, Υποψ.Διδ. Παν. Θεσσαλίας, «STEM Αποστολές: Στο Νηπιαγωγείο εφικτές» η Αντωνίου Ελισάβετ, Εκπαιδευτικός, ΠΕ60 Med & Νικολαϊδου Σιμέλα, Εκπαιδευτικός ΠΕ60,  «Healthy cooking experiments with a robot». Οι εξαιρετικές παρουσιάσεις των Εισηγητών κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων που  είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την εκπαίδευση STEΑM και να μάθουν πως μπορούν με όχημα την εκπαιδευτική ρομποτική και το STΕΑM να προσεγγίσουν την εκπαιδευτική διαδικασία με σύγχρονο τρόπο.

02

03