Επιμορφωτικό Υλικό από την επιμόρφωση των Δ/ντών-ντριών & των Προϊσταμένων των Σχολικών Μονάδων της 5ης Ενότητας ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας με θέμα: «Συνεργασία Σχολείου - Οικογένειας & Διεπιστημονική συνεργασία Εκπαιδευτικών: Πρακτικές για την ενίσχυσή τους».

Οι Δ/ντές-ντριες & οι Προϊστάμενοι-ένες των Σχολικών Μονάδων της 5ης Ενότητας, Παιδαγωγικής & Επιστημονικής Ευθύνης της Σ.Ε.Ε. ΠΕ70 Καραγιώργου Αικατερίνης του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Θεσσαλίας συμμετείχαν στις επιμορφώσεις -με εισηγήτρια την κα Καραγιώργου- και στη συνέχεια στις συναντήσεις συνεργασίας που πραγματοποιήθηκαν:

1. Παρασκευή, 21/02/2020 και ώρα 11:30π.μ.-14:00μ.μ., στο “Κέντρο Έρευνας – Μουσείο Τσιτσάνη» (Ταχ. Διεύθυνση: Βενιζέλου και, Καρδίτσης 1, τηλ. 24310 77977, ΤΚ 42100, Τρίκαλα), για τους δ/ντές-ντριες και προϊσταμένους/νες των σχολικών μονάδων της 5ης Ενότητας Ν. Τρικάλων.
  2. Δευτέρα, 24/02/2020 και ώρα 11:30π.μ.-14:00μ.μ., στο Επιμελητήριο Λάρισας - Κεντρική Αίθουσα Συνεδριάσεων (Ταχ. Διεύθυνση: 2ος όροφος - Παπακυριαζή 44, ΤΚ 41222, Λάρισα), για τους δ/ντές-ντριες των σχολικών μονάδων της 5ης Ενότητας Ν. Λάρισας.
    Ειδικότερα, οι Θεματικές και το Πρόγραμμα των επιμορφωτικών συναντήσεων και συναντήσεων συνεργασίας είχαν ως εξής:
    1. Επιμόρφωση με θέμα: «Συνεργασία Σχολείου - Οικογένειας & Διεπιστημονική συνεργασία Εκπαιδευτικών: Πρακτικές για την ενίσχυσή τους» (11:30 π.μ. - 13:15 μ.μ.), όπου αναπτύχθηκαν -εν συντομία- τα θεωρητικά μοντέλα και εκτενώς οι βέλτιστες πρακτικές για τη συνεργασία σχολείου – οικογένειας και τη διεπιστημονική συνεργασία των εκπαιδευτικών, με στόχο την ανάδειξη των θετικών επιδράσεών τους στη διαδικασία της μάθησης και της ψυχοκοινωνικής ανάπτυξης των παιδιών.
    2. Συνάντηση Συνεργασίας με θέμα: «Πορεία & ανατροφοδότηση εκπ/κού έργου των σχολικών μονάδων παιδαγωγικής ευθύνης 5ης Ενότητα. Άλλα θέματα», (13:15 μ.μ. - 14:00 μ.μ.), στην οποία οι διευθυντές/ντριες, προϊστάμενοι/νες των σχολικών μονάδων έθεσαν προς συζήτηση (παιδαγωγικά) θέματα, που αφορούσαν την πορεία του εκπαιδευτικού έργου των σχολικών μονάδων τους.

Συνημμένα τα αρχεία της επιμόρφωσης