received 1205463476579837 1

Το ΠΕ.Κ.Ε.Σ Θεσσαλίας δια των Συντονιστριών Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής Παπαδημητρίου Αρτέμιδος και Μωραΐτη Τζένης διοργάνωσαν επιμορφωτικό Τηλε-Σεμινάριο στις 31-3-21 με Εισηγητή τον κ. Κωνσταντίνο Καρτάλη Καθηγητή,  Διευθυντή Τομέα Φυσικής Περιβάλλοντος, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μέλος του Οργάνου των Ηνωμένων Εθνών για την εφαρμογή της  Συμφωνίας των Παρισίων.

Στόχος του Επιμορφωτικού Τηλε-Σεμιναρίου ήταν, εκτός από τους Μύθους και τις Αλήθειες, να συζητηθούν θέματα που αφορούν στην εκπαίδευση για την κλιματική αλλαγή, μια εκπαίδευση αναγκαία για το σχολείο, ώστε όλη η σχολική κοινότητα να συνειδητοποιήσει τους κινδύνους από την κλιματική αλλαγή, να σχεδιάσει δράσεις για τα ακραία κλιματικά φαινόμενα και να υιοθετήσει συμπεριφορές φιλικές προς το περιβάλλον που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής.

klimatiki 1

klimatiki 2

Παρακαλούμε δείτε στο συνημμένο αρχείο το υλικό της επιμόρφωσης.