student

Η ένταξη Ψυχολόγων και Κοινωνικών Λειτουργών στο εκπαιδευτικό μας σύστημα αποτελεί μια διαδικασία που έχει ξεκινήσει εδώ και κάποια χρόνια και βρίσκεται σε εξέλιξη. Η σημασία και η αναγκαιότητα της ένταξης τους αυτής δοκιμάζεται και επικαιροποιείται καθημερινά μέσα από την πραγματικότητα που βιώνουν τα σχολεία μας, ειδικότερα στις μέρες μας. Σε εφαρμογή ομόφωνης απόφασης της 10ης Ολομέλειας του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Θεσσαλίας στην οποία συμμετείχαν και οι Προϊστάμενες/ος των Κέντρων Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Θεσσαλίας συνδιοργανώθηκαν τηλεδιασκέψεις, ανά Περιφερειακή Ενότητα, για τους/τις Διευθυντές/ντριες και τις/τους Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς των σχολικών μονάδων όπου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, προκειμένου να αναδειχθεί, τόσο η αξία όσο και το πλαίσιο αλλά και οι δυνατότητες συνεργασίας που διαμορφώνονται ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας με την ένταξη των Ψυχολόγων και Κοινωνικών Λειτουργών σε αυτή.

Το πρόγραμμα των τηλεδιασκέψεων ήταν το ακόλουθο:

Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας Δευτέρα 1 Μαρτίου 2021 – 11:00-13:00
Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας Τρίτη 2 Μαρτίου 2021 – 11:00-13:00
Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων Τετάρτη 3 Μαρτίου 2021 – 11:00-13:00
Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας     Πέμπτη 4 Μαρτίου 2021 – 11:00-13:00

Παρακαλούμε δείτε στα συνημμένα αρχεία το υλικό της επιμόρφωσης.