elearning

Την Πέμπτη 4 Ιουνίου 2020 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο προς Εκπαιδευτικούς ΠΕ86 (αλλά και άλλων κλάδων), σύμπραξη των ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας και Θεσσαλίας.

Θέμα της η διδασκαλία μαθητών / μαθητριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και/ή αναπηρία.

Κατατέθηκαν προτάσεις για τη φιλοσοφία της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης και της διαφοροποίησης της διδασκαλίας, την οργάνωση της διδασκαλίας, και τη χρήση λογισμικών που μπορούν να καλύψουν τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες μαθητών/τριών που έχουν χαρακτηριστεί πως είναι στο φάσμα του αυτισμού και με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες στον χειρισμό του γραπτού λόγου.

Το ενδιαφέρον για το θέμα μας δεσμεύει πως ανάλογες επιμορφώσεις θα αναπτυχθούν με την έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς.

Συνημμένα, μπορείτε να βρείτε τις εισηγήσεις του επιμορφωτικού σεμιναρίου.