graphs2

Οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Θεσσαλίας καλωσορίζουμε τις νεοδιόριστες / τους νεοδιόριστους και τις αναπληρώτριες / τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς στην κοινότητα των εκπαιδευτικών και ευχόμαστε να έχουν μια ανέφελη και δημιουργική πορεία. Γνωρίζουμε πως οι περισσότερες/οι από εσάς έχετε διδάξει τα προηγούμενα χρόνια σε αρκετά σχολεία. Αυτός ο κύκλος της επιμόρφωσης που αναπτύσσεται σε εφαρμογή του Σχετικού Εγγράφου αποτελεί μια ευκαιρία να συζητήσουμε σε θέματα που αφορούν στην καθημερινή εκπαιδευτική πράξη και πιο συγκεκριμένα, στη δομή του εκπαιδευτικού συστήματος, στην παιδαγωγική διάσταση, καθώς επίσης και σε θέματα γενικής και ειδικής διδακτικής.

Στην επιμόρφωση καλούνται να συμμετάσχουν οι νεοδιόριστες/οι και αναπληρώτριες /ρωτές Εκπαιδευτικοί που τοποθετήθηκαν στις σχολικές μονάδες κάθε ειδικότητας και κάθε εκπαιδευτικής βαθμίδας στην Περιφέρεια Θεσσαλίας. Οι επιμορφώσεις θα πραγματοποιηθούν διακριτά για τις/τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στην πρωτοβάθμια (προσχολική και δημοτική) και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και θα υλοποιηθούν σε δύο ημέρες, στις 6 και στις 9 Σεπτεμβρίου 2021. Τα θέματα της πρώτης ημέρας αφορούν στην παιδαγωγική διάσταση της διοικητικής δομής της Εκπαίδευσης και της δεύτερης ημέρας σε θέματα γενικής και ειδικής διδακτικής.

Το πρόγραμμα αναλυτικά αποδίδεται στους πίνακες που ακολουθούν ανά ημέρα. Στο τέλος κάθε πίνακα θα βρείτε τον υπερσύνδεσμο που πρέπει να ακολουθήσετε κάθε φορά για να συνδεθείτε στο ανάλογο ηλεκτρονικό δωμάτιο.

Παρακαλούμε δείτε το συνημμένο αρχείο.