synexetasi

Προσκαλούμε τους φιλολόγους (ΠΕ02) που διδάσκουν τα μαθήματα της Νεοελληνικής Γλώσσας ή / και της Λογοτεχνίας στα Ημερήσια ή Εσπερινά Γενικά Λύκεια σε επιμορφωτικές συναντήσεις:

Α. την Πέμπτη 04/04/2019 και ώρα από 12:00 έως 14:00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 8ου Λυκείου Βόλου (Ορμινίου & Απόλλωνος, Ν. Δημητριάδα, Βόλος).
Β. την Τρίτη 16/04/2019 και ώρα από 12:00 έως 14:00 στο αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Λάρισας (Τ. Λειβαδίτη 20, Νέα Πολιτεία, Λάρισα).

Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται στο πλαίσιο επικοινωνίας και συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς και θα συζητηθούν τα παρακάτω θέματα:
α) παρουσίαση του τρόπου αξιολόγησης των μαθητών/-τριών στις ενδοσχολικές, προαγωγικές, απολυτήριες και ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις των δύο κλάδων της «Ελληνικής Γλώσσας»: Νέα Ελληνική Γλώσσα/Νεοελληνική Γλώσσα και Νέα Ελληνική Λογοτεχνία/Νεοελληνική Λογοτεχνία Α΄, Β΄, Γ΄ ημερήσιου και Α΄, Β΄ Γ΄, Δ’ εσπερινού ΓΕΛ.
β) ενδεικτικά παραδείγματα Κριτηρίων Αξιολόγησης.
Οι διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων παρακαλούνται για την έγκαιρη ενημέρωση των εκπαιδευτικών και την κατάλληλη τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος, ώστε να μην παρακωλύεται η λειτουργία του σχολείου.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όσοι/ες από τους/τις συναδέλφους τυχόν έχουν ήδη σχεδιάσει Κριτήρια Αξιολόγησης παρακαλούμε να τα θέσουν υπόψη των Συντονιστών, αποστέλλοντάς τα στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (για τον κ. Δοδοντσάκη) και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (για τον κ. Μάτο), ώστε να συμπεριληφθούν στο πρόγραμμα της επιμορφωτικής συνάντησης.

-----------------------------------

Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε κατά την επιμορφωτική συνάντηση είναι δημοσιευμένο στην ηλεκτρονική τάξη.  Μπορείτε να πηγαίνετε απευθείας στα Έγγραφα για να κατεβάσετε τα αρχεία που σας ενδιαφέρουν.