25 5a

25 5b

25 5c

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής του ΠΕ.Κ.Ε.Σ Θεσσαλίας Παπαδημητρίου Άρτεμις και Μωραΐτη Τζένη στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων τους και της προσπάθειας στήριξης του εκπαιδευτικού έργου των νηπιαγωγών πραγματοποίησαν μέσω της πλατφόρμας Cisco WebΕx Events την Πέμπτη 21 Μαΐου 2020 εξ αποστάσεως 3ωρο επιμορφωτικό τηλε-Σεμινάριο με θέμα:
«H αξιοποίηση Εργαλείων web 2.0 στην Προσχολική Εκπαίδευση»
με Εισηγήτριες:

• Κικιλία Τσουκαλά, Νηπιαγωγός MEd., Προϊσταμένη του 20ου Νηπιαγωγείου Καρδίτσας, Υπ. Διδ. Παν. Θεσσαλίας: «α. Εργαλείο Ψηφιακής Ιστορίας StoryJumper, β. Εργαλείο Δημιουργίας Βίντεο Movie Maker, γ. Εργαλείο Επεξεργασίας φωτογραφιών PiZap».
  • Όλγα Παπαδοπούλου, Νηπιαγωγός του 13ου Νηπιαγωγείου Λάρισας: «Εργαλείο thinglink».
  • Βάσω Κοντογιάννη, Νηπιαγωγός, Υποδιευθύντρια του 3ου Νηπιαγωγείου Λάρισας: «Εργαλείο LearningApps».
  • Δώρα Χουλιάρα, Νηπιαγωγός, Νηπιαγωγείο Ερέτριας Φαρσάλων, Επιμορφώτρια σε σεμινάρια e twining «α. Εργαλείο padlet, β. Εργαλείο Prezi».
  • Αποστολία Μπέκα, νηπιαγωγός MEd., Προϊσταμένη 4ου Νηπιαγωγείου Ν. Ιωνίας Βόλου, Επιμορφώτρια Β‘ : «Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη /eClass».

Οι εξαιρετικές παρουσιάσεις των εισηγητριών κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον 300 εκπαιδευτικών που παρέμειναν μέχρι το τέλος του σεμιναρίου θέτοντας ερωτήματα και προβληματισμούς.